KONEČNĚ O SOLI

Sůl je jedinečně nadčasová – existuje od doby jako voda a kámen a bude existovat ještě dlouho po nás. Sůl historicky provázela lidský vývoj od nepaměti. Objev, že sůl lze použít ke konzervaci potravin, hluboce ovlivnil pokrok lidstva a rozvoj ekonomik mnoha zemí.

solana nin

Rozdíl mezi přírodní a ručně sbíranou mořskou solí z Ninu
Přírodní sůl je kamenná a mořská. Kámen se získává ze solných dolů a mořská sůl z mořské vody. Většina solivarů vyrábí sůl průmyslovým zpracováním a úpravou ve výrobních závodech. V Solaně Nin to neděláme. Sbíráme sůl na otevřených solných polích. Laguny napouštíme mořskou vodou na jaře. Během pozdního jara a léta se voda odpařuje a tím se postupně zvyšuje koncentrace soli ve vodě. Ke konečnému odpaření vody dochází v bazénech s pevným dnem, ve kterých se na podzim „sbírá“ ručně. Ninská mořská sůl je originální, nezpracovaná a jako taková bohatá na přírodní minerály.

Nejzdravější je ručně sbíraná mořská sůl, protože obsahuje jód z mořských řas, který ovlivňuje správnou činnost štítné žlázy. Brom, který je nezbytný pro nervovou soustavu a draslík, který pomáhá při koncentraci a duševní rovnováze. Mořská sůl je lékem na stres a celulitidu, a tedy elixírem pro zdravou a krásnou pleť. Mořská sůl stopově obsahuje kromě minerálů důležité aminokyseliny a vitamíny. Ovlivňuje výměnu buněk v kůži a podkoží stimulací metabolismu a vylučování škodlivých látek.

Jak vlastně mořská sůl vzniká?
Produkce soli prochází přirozeným a ekologickým způsobem pěti etapami. Odpařování vody probíhá ve čtyřech krocích. Pátým stupněm je krystalizace, kdy se koncentrovaná mořská voda (solanka) přeměňuje z kapalného do pevného stavu.

Vlivem slunečního záření a větru vzniká z každých 8 mm mořské vody 1 mm soli. První „sklizeň“ se provádí, když je hloubka laguny 15 – 20 mm. Čerstvá sůl se pak ručně shromažďuje na hromádkách kde a přepravuje do skladu.

Průměrná produkce mořské soli za posledních 10 let je 3200 tun. Vysoké letní teploty a suchý jižní vítr usnadňují produkci mořské soli. Sezónní „sklizeň“ trvá od léta do začátku podzimu průměrně 63 dní.

Bio mořskou sůl nakupuj na www.solananin.cz

hrubá mořská sůl | květ soli | jemná mořská sůl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *